DOPORUČENÍ PŘI PRANÍ A ÚDRŽBĚ ODĚVŮ

Proč se věnovat správné údržbě oděvů?

- pro dosažení co nejdelší životnosti oděvu

- zachování jeho vlastností (tvar, barevnost, funkčnost)

- vyhnutí se zamítnutí případné reklamace

 

PRANÍ ODĚVŮ OBECNĚ

Při údržbě praní a čištění oděvů je nutné dbát na dodržení pracích symbolů uvedených na etiketě oděvu.

Oděvy doporučujeme prát i žehlit převrácené naruby (povinnost praní či žehlení porubové straně by měla být výrobcem označena doplňkovým slovním vyjádřením na etiketě) a předem zapnout všechna zapínání (druky, knoflíky, zipy, aj.). Praní na ruby platí zejména pro oděvy s potiskem. Pozor ale na knoflíky a zipy, které mohou při praní potisk mechanicky poškodit!!! Oděvy je po vyprání nutné nechat volně schnout položené na sušáku mimo působení přímého slunečního svitu. Skladování oděvů je nutné v suchém stavu a v suchém neagresivním prostředí.   

 

ODĚVY S LOGEM

Aplikací loga nebo jiné grafiky formou výšivky či potisku dochází ke změně požadavku na údržbu nad rámec uvedených symbolů na etiketě.

ODĚVY S VÝŠIVKOU - oděv nežehlit přes vyšité logo, prát při teplotách do 40°C, nečistit chemicky - bělení aj.

ODĚVY S POTISKEM - oděv prát nejdříve 24 hodin po vyhotovení potisku na max. teplotu 40°, používat výhradně jemné prací prášky bez agresivních složek s označením COLOR, oděv před praním nenamáčet, nepoužívat chemikálie, chlór a pod. Prát a žehlit z rubové strany. NEPOUŽÍVAT SUŠIČKU A NEŽEHLIT PŘES POTISK!

 

ODĚVY S PRODYŠNOU MEMBRÁNOU, FUNKČNÍ A SOFTSHELLOVÉ

Při praní oděvů nesmí být použita AVIVÁŽ ani jiné změkčovadlo. Dochází k zalepení kapilárních otvorů a materiály tak přestávají plnit svoji funkci.

POZOR - někteří výrobci nemají v tomto případě oděvy řádně označeny. Na etiketě oděvu dle normativů má být doplňkové slovní vyjádření např. NEPŘIDÁVAT AVIVÁŽ.

 

KONFEKČNÍ KOŠILE

Kromě výše uvedených obecných doporučení je při praní konfekčních košilí nutné vyjmout výztuhy límce - kostice (pokud jsou vyjímatelné), narovnat límec a zapnout všechny knoflíky přední légy.

V případě údržby košilovin v nežehlivé úpravě, není bezpodmínečně nutné košili žehlit, ale po vyjmutí z pračky ji dát vyvěsit na plastové ramínko.

V těchto případech se mohou způsoby lišit dle výrobce a vždy pro dosažení správného efektu snadné údržby dodržujte uvedené podmínky.